  • 10-2H25.2042
  • Lens cap colour
  • Material
  • Terminal
704.950.0B
  • Operating voltage
  • Illumination colour
  • Operating voltage kind of
10-2H25.2042
Add Accessories & Tools
Add to compare
Add to Cart
Your product:
704.950.0B
10-2H25.2042
704.603.2~10-2H25.2042~704.608.9~704.630.1~704.950.0B~704.950.5
Indicator full-face illumination, Series 04, Ø 29 mm, Raised, IP65, Ring cable lug screw terminal
Product range
HMI function:
Indicator
Series:
Series 04
Front
Front dimension:
Ø 29 mm
Front form:
Round
Mounting
Design:
Raised
Mounting cut-out:
Ø 22.5 mm
Mounting type:
Panel mounting
Operating-/Indication part
Lens cap colour:
Red
Lens cap material:
Plastic
Lens cap shape:
flush
Lens cap optical effect:
transparent
Marking cap colour:
White
Illumination colour:
Red
Electrical characteristics
Operating voltage:
230 V AC +10%
Operation current:
3 mA ±15 %
Lumi. Intensity:
120 mcd
Mechanical Characteristics
Terminal:
Ring cable lug screw terminal
Switching positions:
2 positions
Tightening torque:
Max. 0.40 … 0.50 Nm
Total weight:
0.036 kg
Ambient Condition
IP front protection:
IP65
Operating temperature:
– 40 °C … + 55 °C
Vibration resistance:
Max. 100 m / s² from 10 Hz ... 500 Hz, (sinusoidal EN IEC 60068-2-6)
Other
Material:
Plastic
Housing colour:
Grey
Housing material:
Product attributes:
For ring cable shoe
Wiring diagrams:
Wiring diagrams
Share and save this product
Download files
Add to Cart
Your product consists of the following 6 COMPONENTS:
Lens cap
Operating-/Indication part
Lens cap material:
Lens cap shape:
flush
Lens cap optical effect:
transparent
Mechanical Characteristics
Weight:
0.003 kg
Certificate
REACH:
REACH compliant
RoHS:
RoHS compliant
Other
Short Description:
Lens cap, Ø 29 mm, illuminative, Red, flush, Plastic, transparent
Dimension:
Ø 29 mm
Hints:
To obtain IP67, use marking plate Part Nr. 704.608.X
Download files
Where to buy
Marking cap
Marking cap colour:
White
Marking cap optics:
translucent
Weight:
Certificate
REACH:
REACH compliant
RoHS:
RoHS compliant
Short Description:
Marking cap, LED and incandescent lamp, White, Plastic, translucent, Ø 29 mm
Dimension:
Ø 29 mm
Where to buy
Actuator
Front
Front dimension:
Ø 29 mm
Front form:
Round
Mounting
Design:
Raised
Mounting type:
Panel mounting
Electrical characteristics
Standards:
The switches comply with the “Standards for low-voltage switching devices” DIN EN 60947-1
Ambient Condition
IP Protection:
IP65 front side
Operating temperature:
– 40 °C … + 55 °C
Storage temperature:
– 40 °C … + 85 °C
Actuator, Ø 29 mm, Round
Housing colour:
Grey
Housing material:
Mounting cut-outs:
Mounting cut-outs
A = Screw terminal
B = Push-in terminal (PIT)
C = Plug-in terminal 6.3 mm x 0.8 mm
D = Double plug-in terminal 6.3 mm x 0.8 mm
A = Screw terminal
B = Push-in terminal (PIT)
Dimension drawings:
Dimension drawings
X = Screw terminal
Bayonet flange
Tightening torque:
Max. 0.40 … 0.50 Nm
0.01 kg
Bayonet flange, Plastic
for Part No. 704.950.5
Lamp block
Standards:
Ring cable lug screw terminal
Switching positions:
2 positions
Screw terminal 0.5 Nm
Wire cross section:
Max. wire cross-section 2 mm x 2.5 mm²
Skinning wire 10 mm
Max. wire cross-section of stranded cable 2 x 1.5 mm²
use stranded wires only with wire end ferrules of 10 mm length
Only one polarity is allowed on each side when wiring.
IP Protection:
IP00
– 40 °C … + 55 °C
Storage temperature:
– 40 °C … + 85 °C
Shock resistance:
Max. 300 m/s², pulse width 11 ms (sinusoidal EN IEC 60068-2-27)
Vibration resistance:
Climate resistance:
Relative humidity, max. 95%, non-condensing
Lamp block, Plastic, Ring cable lug screw terminal
Product attributes:
For ring cable shoe
Hints:
When using the lamp block, the application guidelines must be observed.
10-2H25.2042
10-2H25.2042
Single-LED
230 V AC +10%
Operation current:
3 mA ±15 %
Lumi. Intensity:
120 mcd
Single-LED, BA9s, Red, 230 V AC +10%
Kind of iIllumination:
Single-LED
The max. overall length of the lamp may not exeed 25mm
The specified 6 V DC, 24 V DC Bi-colour; 130 V AC, 130 V DC and 230 V AC versions are built with a protection diode
The specified 130 VAC types are developed to run on a supply voltage of 130 VAC only
If the 24VDC Bi-colour lamp is driven with normal polarity (plus on middle contact of the lamp) the first mentioned colour will light up, with inverted polarity the second colour will ligth up